Yeşilçam Filmlerinin 10 Büyük Jönü Hakkında Bilinmeyenler

0
661

Yeşilçam filmlerine yüz tutmuş on büyük jön hakkında öğreneceklerinize çok şaşıracaksınız.

Yeşilçam filmlerini hepimiz izlemişizdir. Peki Yeşilçam oyuncuları hakkında neler biliyoruz? Bu galerimizde bu sorulara cevap bulacağız.

#1 Tarık Akan

Yeşilçam Tarık akan

13 Aralık 1949 yılında İstanbul’da doğdu. Sinema hayatına adım atmadan önce Bakırköy sahillerinde cankurtaranlık yapmıştır. Kim bilebilirdi’ ki Yeşilçam’a damgasını vuracak bir sanatçı olacağını. Bunun yanında işportacılık bile yapmıştır. 1970 senesinde o zamanların bir dergisinin, Sinema Artist yarışmasını kazanmıştır. Bu yarışma sonucunda ondan bir sene sonra, “solan bir yaprak gibi“ adlı sinema filminde oynamıştır.

Bundan tam dört sene sonra, her repliği hafızalara kazınan unutulmaz “Hababam Sınıfı” filminde rol almıştır. Bu film Türk sinemamızın en unutulmaz filmleri arasına girmiştir. Peki, Gülşen Bubikoğlu ile oynadığı Ah Nerede filmini unutmak mümkün mü? Bu film Yeşilçam’ın romantik komedi filmine en güzel örneklerdendir. Uzun boyu, yeşil gözleri ile Yeşilçam’a damgasını vurmuş bir sanatçıdır kendisi. Aynı zamanda birçok politik filmde rol almıştır.
Dile kolay toplam 111 sinema filminde oynamıştır.


#2 Kadir İnanır

Kadir İnanır

Namı diğer Deli Kadir. 15 Nisan 1949 senesinde Orduda dünyaya geldi. Kalabalık bir ailede büyüdü. Tıpkı Tarık Akan gibi bir derginin başlattığı sinema artisti yarışmasında finale kalmıştır. Yine bir gazetenin düzenlediği bir yarışmada, birinci olmuştur. . Türkan Şoray’ la oynadığı filmler hala hafızamızda. Ne kadar unutulmaz ikiliydiler. Selvi boylum al yazmalım filmiyle herkesin hafızasına kazındılar. Bu güzel sanatçının 182 adet filmi vardır.


#3 Ayhan Işık

Ayhan Işık

5 Mayıs 1929 senesinde İzmir’de doğmuştur. Asıl soyadı ışıyandır. Belki ilk defa duyacaksınız ama kendisi ressamdır. Sinemaya adım atmadan evvel Grafiker olarak çalışmıştır. Yine bir derginin düzenlediği artist yarışmasını kazandı. İlk filmi “Yavuz Sultan Selim ve Yeniçeri Hasan’dır. Sadece sinema önünde değil, arkasında da yer alarak yönetmenlik yapmıştır. Bununla da kalmamış, bir plakta doldurmuştur. 1979 senesinde evinin balkonunda vakit geçirirken maalesef beyin kanaması geçirmiş ve hayatını kaybetmiştir. Bu bıyıkları ve yakışıklı delikanlıyı Yeşilçam sineması nasıl unutabilir?


#4 Cüneyt Arkın

Cüneyt Arkın

8 Eylül 1937 senesinde Eskişehir de doğmuştur. Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatur’dur. Şaşırtıcı ama kendisi tıp okumuştur. Dergi yarışmasında birincilik elde etmiştir. Böylelikle sinema serüveni başlamıştır. Malkoçoğlu ve Battal gaziyi hangimiz unutabiliriz. Hemen, hemen her karakteri canlandırdı, Zaman zaman romantik, bazen vatansever, komik, cesur. 300 den fazla filmde rol almıştır. Dil sorunu yüzünden yurt dışına açılamamıştır. Zira kendisinin Brad Pitt’den bir farkı yoktu.


#5 Ediz Hun

Ediz Hun

1940 yılında İstanbul da doğmuş Almanya da okumuştur. Bir Türkiye tatilinde yine bir derginin düzenlediği yarışmada birinci olmuş ve akabinde sinemanın sultanı Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit’le Genç kızlar adlı filmde rol almıştır. 12 yıl süren sinema hayatında 130 filmde rol almıştır. Sadece oyunculukla kalmayarak bir matbaa fabrikası kurmuş ve ticaret hayatında bende varım demiştir. Ailemizin iyi terbiyeli delikanlısıydı kendisi.


#6 Kartal Tibet

Kartal Tibet

1938 senesinde Ankara da doğmuştur. Hem yönetmen, hem oyunculuk yapmıştır. Yeşilçam’a sağlamış olduğu bu katkılar şüphesiz unutulamaz. Oynadığı ve yönettiği tüm filmler Türk Sineması’nın klasikleri arasına kazınmıştır. Mimar olmayı çok istemiştir. Bir dönem iyi derecede basketbol oynamıştır.

Şaşıracaksınız ama Kemal Sunalın rol aldığı birçok filmde yönetmen kendisidir. Hafızalardan silinmeyen Tarkan filmindeki Atıl kurt repliği. Kim unutabilir ki?


#7 Murat Soydan

Murat Soydan

2 Ekim 1940 senesinde Kırklareli ’de doğmuştur. Asıl ismi Rüçhan Tercan’dır. Türk musikisi bölümünü okumuştur. 1966 yılında yine bir mecmuanın düzenlediği yarışmada birinci olmuştur. Sinema serüvenine 1966 yılında “Kolsuz Kahraman” isimli filmle adım atmıştı. Fatma Girik ve Türkan Şorayla başrol’ünü paylaştığı filmleri vardır. Toplam 221 filmde rol almıştır.


#8 Yılmaz Güney

Yılmaz Güney

1937 senesinde Adana’da doğmuştur. Asıl adı Yılmaz Pütün’dür. Türk sinemasında efsane yapımlara imza atmıştır. Hem oyuncu, hem senaristtir. Çirkin Kral kendisinin lakabıdır. Yol adlı filmin senaryosu kendisine aittir. Bu senaryoyla Cannes film festivalinde Altın palmiye ödülünü almıştır. Alışılagelmiş Yeşilçam filmlerinin dışına çıkarak, Türk sinemasına yeni bir nefes getirmiştir. Kendisi bir dönem hapiste de yatmıştırç Fransa da mide kanseri sebebi ile 1984 senesinde hayatını kaybetmiştir.


#9 Serdar Gökhan

Serdar Gökhan

15 Mayıs 1946 senesinde Bolu da doğmuştur. Asıl ismi Nusret Ersöz’dür. Kendisi sanatçılığının yanı sıra ressamdır. Filmlerde tehlikeli sahnelerde dublörlük yapmıştır. Kendisi birçok Yeşilçam yıldızı gibi yine bir derginin düzenlediği artist yarışmasında birinciliği elde etmiş ve sinema hayatına adım atmıştır. Kendisini iyi kalpli, bıçkın delikanlı, vatansever karakterli rollerle hatırlıyoruz.  Oyunculuk kariyerine  “Diriliş Ertuğrul” adlı dizide rol alarak devam etmektedir.


#10 Fikret Hakan

Fikret Hakan

23 Nisan 1934 senesinde Balıkesir’de dünyaya gelmiştir. Asıl ismi, Bumin Gaffar Çıtanak’dır. 16 yaşındayken tiyatro sahnesinde sanatçılığa adımını atmıştır. 1980 yılının sonuna kadar pek çok tiyatro sahnesinde oyunlara çıkmıştır. 1953 senesinde sinemaya adımını attı. 204 filmde rol aldı.

 

The post Yeşilçam Filmlerinin 10 Büyük Jönü Hakkında Bilinmeyenler appeared first on Yook Artık.

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin