Türkiye’den Yurt Dışına Transfer Olmuş 9 Türk Futbolcu

0
647

Oynamış oldukları futbol sayesinde adını tarihe yazdırmayı başaran onlarca Türk futbolcu vardır. Bu futbolcular en iyi performanslarını sergiledikleri için yurt içi ve yurt dışında en gözde futbolcular arasında yer alarak transfer piyasasında ön plana çıkmışlardır.

Böylece en iyi Türk futbolcular yurt dışına transfer olmuş ve hayatlarını yurt dışında futbol oynayarak geçirmişlerdir. Sergilemiş oldukları performanslardan dolayı en iyi skorlara sahip olan ve yurt dışına transfer olan 9  Türk futbolcu arasında;

#1 Bekir Refet

bekir refet

Bombacı Bekir lakabıyla bilinen ve Türk tarihinde en iyi futbolcular arasında yer alan Bekir Refet, Fenerbahçe’de futbola başlamıştır. Göstermiş olduğu en iyi performanslar sayesinde 1921 yılında Alman Karlsruher FC’ye giderek Yurt dışında oynan İlk Türk futbolcudur.


#2 Çoşkun Taş

transfer çoşkun taş

Beşiktaş’ta forma giyen ve oynamış olduğu futbolla hayatını renklendiren ünlü futbolcu, Almanya’da forma giymiştir.


#3 Metin Oktay

metin oktay

Galatasaray’da oynayan ve Taçsız Kral lakabıyla tanınan Metin Oktay, atmış olduğu goller ile 1961 yılında Palermo’ya transfer olmuştur.


#4 Can Bartu 

can bartu futbolcu

Fenerbahçe’nin en iyi futbolcuları arasında yer alan ve hem basketbol hemde futbolda tanınan Can Bartu, 1962 yılında önce Venezia daha sonrada Fiorentina’ya transfer olarak buralarda forma giymiştir.


#5 Engin Verel

transfer engin verel

Futbol hayatına Galatasaray’da başlayan daha sonra Fenerbahçe’de oynayan Verel, 1979 yılında Hertha Berlin’e transfer olmuştur.


#6 Tayfun Korkut

tayfun korkut

Bu kulüpte tüm alt yapı takımlarında oynadı ve başarılı olarak A Takım’a kadar yüksedi. 21 yaşında Fenerbahçe’ye transfer olarak Türkiye’ye geldi. Fenerbahçe’de 5 sezon forma giydikten sonra Real Sociedad’a, ardında da Espanyol’a giderek, hayalini gerçekleştirdi. İspanya’yı dünyanın en güzel ve en iyi ligi olduğuna inandığı için tercih etti. Ayrıca Real Sociedad takımının onunla yakından ilgilenmesi de İspanya’ya gitmesinde etkili olmuştu. 4 yıl boyunca İspanya’da futbol oynadı.


#7 Oktay Derelioğlu

oktay derelioğlu oyuncu

Fenerbahçe, Trabzonspor, Beşiktaş gibi birçok takımda forma giyen ve oynamış olduğu oyunla adını duyuran Derelioğlu, Las Palmas, Nürnberg gibi yerlerde futbol hayatına devam etti.


#8 Okan Buruk

okan buruk

UEFA ve SÜPER Kupayı kaldıran Buruk, Galatasaray’ın ardından Inter’e transfer olmuştur.


#9 Ceyhun Eriş

ceyhun eriş

Galatasaray altyapısında oynadıktan sonra Trabzonspor ve Fenerbahçe forması giyen Eriş, 2008 yılında İsveç takımında forma giymeye ve adını duyurmaya devam etmiştir.

The post Türkiye’den Yurt Dışına Transfer Olmuş 9 Türk Futbolcu appeared first on Yook Artık.

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin