Türkiye Dünyada Kaçıncı Sırada Öğrenince Şaşıracağınız 11 Konu

0
814

Türkiye hangi konuda, dünyada kaçıncı sorusunun cevabını merak ettik ve bunun üzerine bu listemizi hazırladık.

Türkiye ile alakalı ortaya gerçekten ilginç istatistikler çıktı.  Arada iyi sıralamalar olsa da genel olarak orta sıralardayız diyebiliriz.

#1

türkiye yardım

Türkiye’de yaşayan insanların genelinin yardımsever ve hoşgörü olduğu söylenebilmektedir. Bizler için en önemli şey yanımızda bir yoksul varsa onu doyurmak ve barınmasını sağlamaktır. Bu bağlamda Türkiye küresel insani yardım kapsamında en çok para harcayan ikinci ülkedir. Bu durumu milli gelire oranladığımızda ise ilk sırada yer almaktayız.


#2

Diziler

Son zamanlarda ülkemizde dizi sektöründe farklı ülkelere ihraç etme durumumuz artmaktadır. ABD’den sonra bakıldığında en çok yerli dizi ihraç eden ülke Türkiye’dir.


#3

türkiye suç oranı

Ülkemizde ki suç oranları gittikçe artmaktadır. Bu durum ülkeler arasında ki  suç ve güvenlik sıralamasında da farklılık göstermektedir. 163 ülke arasında yapılan istatiksel karşılaştırmaya göre Türkiye 145. sırada yer almaktadır.


#4

türkiye turizm

Türkiye gerek doğa güzellikleri gerekse tarihi ve sosyal kültürüyle oldukça zengin bir ülkedir. Her bir şehrinde farklı bir tarihi geçmiş, kültür ve medeniyet yatmaktadır. Bu durumda yurtdışından ülkemize turist çekme oranımız oldukça yüksek olmaktadır. En son yapılan istatiksel değerlendirmeye göre turist çekmek konusunda dünyada ilk sıralarda yer alan bir ülkeyiz.


#5

çay

Her ülkenin kendisine has bir milli içeceği olduğu gibi bizimde başta gelen bir numaraları içeceğimiz çaydır. Bu durumda İrlanda ve İngiltere’yi geride bırakıp zirvede yer almaktayız.


#6

sosyal medya kullanım

Sosyal medya kullanmayı seven bir millet olduğumuz göz önüne alındığında Instagram kullanımında 4. ve Facebook kullanımında 6. Sırada yer aldığımızı söylemek mümkün olmaktadır.


#7

sağlık

Sağlık sektörüne verilen önem bakımından dünyada 188 ülke arasından 103. sırada bulunmaktayız.


#8

insanlar

Yapılan araştırmalara göre bir insan ömrünün ortalama 75.2 yıl olduğu saptanmaktadır. Ancak bu durum yaşam şartlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Dünyada ki ülkeler arasında bu konuda 62. Olarak yer almaktayız.


#9

türkiye nufüs

Giderek artan nüfusumuz dünya sıralamasında ki yerimizide değiştirmektedir. Dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında 18. ülke olduğumuz saptanmaktadır.


#10

türkiye din

Nüfus yoğunluğuna göre dindar ülkelerin sıralaması yapıldığında Türkiye 24. Sırada yer almaktadır.


#11

türk silahlı kuvvetleri

Dünyadaki ülkeler arasında silahlı kuvvetleri en güçlü olan 8. ülke olarak yer almaktayız.

The post Türkiye Dünyada Kaçıncı Sırada Öğrenince Şaşıracağınız 11 Konu appeared first on Yook Artık.

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin