Tembellik ve Hızlı Yemek Gerektirmeyen Ağırlık Kazancına Sahip 7 Önemli Neden

0
391

Nefret ve Gevşeklikle Mücadele Edemeyecek Ağırlık Kazanmanın Önemli Nedeni – Eğer diyet yapmak, kalori saymak, saatlerce egzersiz yapmak ve yemek programlarını izlemek gibi hâlâ her şeyi denediniz gibi hissediyorsanız Sonuçlardan oldukça memnun değilseniz, henüz vazgeçmeyin. Büyük ihtimalle, hala bu az ekstra kilo verememesinin nedeni, diyet ve aktivite düzeylerinizden başka bir şeyden kaynaklanıyor.

baglandirek.comkilo verme durumunuzun neden a neden olduğu olası nedenlerin listesini derledi plato.

1. Hormonal değişiklikler

Bir kadının yaşamı boyunca, ergenlik, gebelik, doğum ve menopoz için hazırlandığı için vücudu hormonal değişiklikler yapar. Bu süreçlerin tümü metabolizmayı etkiler ve bazen kilo alımına neden olabilir. Bu kadın vücudu için mükemmel bir doğallık olsa da, bazen de birtakım rahatsızlıklara neden olabilir.

Adım 1: Fiziksel aktivitenizin miktarını ve yoğunluğunu kademeli olarak artırın. Genç bir kadın için yeterli olabilecek birkaç egzersiz her zaman 40 yaşın üzerindeki kadınlar için yeterli değildir. Ayrıca egzersiz programınızı mümkün olduğunca çeşitlendirmeye çalışmalısınız: yüzme, yoga, aerobik, spor ve hangi aktiviteden hoşlanırsanız seçin. Genel kural, aldığınız yaşın, ihtiyacınız olan daha fazla fiziksel aktivitenin olmasıdır.

Adım 2: Bir doktora danışın. Bir hormonal değişim döneminde neler bekleyebileceğinizi bilmeniz için tıbbi testler ve uzmanların mesleki uzmanlığı kesinlikle gereklidir.

2. Çok fazla meyve yiyor

Meyve sağlıklı bir atıştırmalık olarak kabul edilir. Bununla birlikte, bazı meyve türlerinin çok kalorili olduğunu ve glikoz, fruktoz ve sukroz gibi çok fazla şeker içerdiğini akılda tutmak önemlidir. Ekstra kilonuzun kaybolmaması için sebep olabilir.

Adım 1: Pasta ve çikolata gibi tatlıları en sevdiğiniz meyvelerle değiştirin. Anahtar çok fazla meyve yememektir.

Adım 2: Farklı meyve türlerinin farklı beslenme değerlerine sahip olduğunu unutmayın. Yeşil elmalar, greyfurt, nar ve ananasla birlikte az miktarda kalori içerirler.

3. Sağlık sorunları

Toksinler, kabızlık, erkeklerde hormon üretimini etkileyen polikistik yumurtalıklar ve hormon üretimini yavaşlatan tiroid işlev bozuklukları nedeniyle gastrointestinal sisteminizdeki sorunlar da kilo vermeye neden olabilir.

Adım 1: Gün boyunca size fiziksel rahatsızlık veren herhangi bir şeyi not edin. Vücudunu inceleyin ve sizi endişelendiren şeylerin bir listesini yapın.

Adım 2: Mümkün olduğunca kısa sürede bir doktora görünün. Bir uzman, belirtilerinizi analiz eder, nedeni belirler ve bir tedavi planı sunar.

4. İlaç almak

Bazı ilaçların muhtemel yan etkileri listesinin o kadar uzun sürdüğü ki çoğu insan bunu tamamen gözardı etmeyi tercih etmektedir. Diğer insanlar ilaçların faydalarının olası yan etkilerinden çok daha önemli olduğunu düşünmektedir. Antidepresan, doğum kontrol hapları, antihistaminikler, antipsikotikler, steroidler, belirli koşulları tedavi etmek için reçete edilen beta blokerleri, insanların kilo almasına neden olan ilaçlara örnektir. 1. Adım: Olası yan etkilerin listesini inceleyin. [19659000] Almaya başlamadan önce her ilacın Sonra, hapları aldıktan sonra ne hissettiğinize dikkat edin.

Adım 2: Bazı ilaçların kilo vermenize neden olduğunu düşünürseniz, doktorunuza danışmaktan ve reçete yazmasını rastlamaktan çekinmeyin farklı birşey. Hapları kendi başınıza almayı bırakırsanız veya bir alternatif bulursanız, aslında size daha fazla zarar verebilir.

5. Duygusal aşırı yeme

Stresin muhtemelen psikolojik olduğu gerçeğine rağmen, görünümünüzü düşündüğünüzden daha fazla etkileyebilir. Yemeğe duygusal bağımlılık çok farklı biçimlerde olabilir:

  • Yiyecek ile zor işi ödüllendirmek
  • Yiyecek, gıdanın kendisiyle hiçbir ilgisi olmayan tatmin edici ihtiyaçların bir yolu olarak. Örneğin, "Çikolata harika bir afrodizyaktır."
  • Antidepresan olarak besin: lezzetli yiyecekler bize olumlu duygular verir

Adım 1: Duyduğunuz açlık türleri arasındaki farkı söylemeye çalışın: yemeğe ihtiyacı olan mideniz mi yoksa kafanız mı? Çoğu zaman, çok şey istiyorsanız ve bir sürü şey istiyorsanız, aç olduğunuz karın kesinlikle olmadığı anlamına gelir.

Adım 2: Yiyecek için bir ikameyi bulun. Basit bir "hayır" yeterli değil, çünkü er ya da geç direne giremezsiniz. Gerçekten neye ihtiyaç duyduğunuzu anlamanın önemi iyi bir ortamda olmaktır! Yürüyüşe çıkın, sıcak bir banyo yapın, çizin, film seyretin vs. Her endişeli olduğunuzda yemek yerseniz bunun yerine bir şeyler eğlenin.

6. Stres

Çoğu kişi, vurguladığı duygunun azalmış bir iştah oluşturmasına ve kilo kaybına neden olabileceğini düşünüyor. Gerçekte bunun tersi de mümkündür. Vücudunuz stres altındayken iştahınızı arttıran daha fazla kortizol üretmeye başlar. Bunun nedeni, vücudumuzun biz vurguladığımız ve tehlikede olduğumuzu hissetmesidir ve kendimizi korumak için enerjimizi kurtarmamız gerektiğine inanır. Günümüzde binlerce yıl önce yaklaşmakta olan tehlike hakkında hissedeceğimiz gibi görünüşümüz ve ağırlığı konusunda da aynı derecede stresli hissediyoruz. Ancak bunu vücudunuzun savunma mekanizmalarına açıklamanın hiçbir yolu yoktur, kilo almanızın aslında stres kaynaklı olması mümkündür.

1. Adım: Gevşeme metodu öğrenin ve kendinizi her gün dinlendirin. Sizi düzenli olarak sakinleştiren bir şey yapın.

Adım 2: Bir uzmana danışın. Stresin gerçek nedenlerinin belirgin olmadığı ve kalifiye bir psikolog size yardımcı olabilecektir.

7. Uyku eksikliği

Birçok çalışma, kilo alma ve uyku eksikliği arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Amerikan şirketinin araştırmasına göre, Mayo Clinic günde 6 saatten fazla uyuyamayan insanlar her yıl en az 7 saat uyuyanlardan 11 kilo daha kazanırlar. Bir saat farkı büyük etkiler yaratabilir!

1. Adım: Önceliklerinizi değiştirin. İnternetten daha az zaman harcıyorsanız, kanepede yatarken veya TV izlerseniz ekstra bir saat uyku çekebileceğinden eminiz.

2. Adım: Bir programa yapışın. Yatmadan sonra, uykunuz ne kadar az etkili olur.

Son birkaç kilolukluğun atılmasının çok zor olmasının başka nedenlerini biliyor musunuz? Onları aşağıdaki yorum bölümünde paylaşın.

Alena Tsarkova tarafından resmedilmiştir for için BrightSide.me

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin