Sürücü Okulunda Öğrenemeyeceğiniz Yeni Sürücüler için 12 İpucu

0
1518

Hatta en deneyimli sürücüler bile sürüşü kolaylaştırabilen tüm incelikleri veya ince ayrıntıları her zaman bilmiyorlar.

Sürüş esnasında rahat hissetmek, tehlikeli durumlardan kaçınmayı öğrenmek ve kendine güvenen bir şoför olabilmek için açıklıyor.

12. Aynalarınızın doğru ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol edin.

Aynalar doğru şekilde ayarlanmamışsa, kör bir nokta belirir. Kör nokta, göremediğiniz yolun bir parçasıdır; bu nedenle, bitişik bir trafik şeridinde seyahat eden bir arabayı özleyebilirsiniz. Kör noktaları gidermek için, aracınızı yanınızda görememeniz için yan aynalarınızı ayarlayın . Kör bir nokta olup olmadığını kontrol etmek için başka bir park edilmiş arabanın arkasını yan dikiz aynasına bakarak geriye doğru sürdürün. Resim dışına çıkmaz, çevre görüşünüzle görmelisiniz.

Dikiz aynası , aracınızın arka camını tamamen görebilmeniz için ayarlanmalıdır . Aynaları ayarlarken, normal sürüş konumunuzda olmalısınız.

11. Tekerleklerin bulunduğu yeri hissetmeyi öğrenin.

Yolda çukurluklardan kaçınmak ve park ederken jant kapaklarınızı çizmemek istiyorsanız, tekerleklerin nerede olduğunu öğrenmek zorundasınız. Boş bir plastik şişe alın ayağınızı üzerine basarak yoldayken koyun. Sırayla sol ve sağ ön tekerlerle sürmeyi deneyin . Şişe sıkışmasını duymak için pencereyi açın.

10. Pencere ve aynalar tarafından yönlendirilen park.

Dikey park ederken , yan aynanın altındaki kaldırımı gördüğünüzde durdurun . Bu şekilde araç ile kaldırım arasındaki mesafe minimum olacak ve tampon çizilmeyeceksiniz.

Paralel park ederken, kasnakları çizmemeye dikkat edin. Ön camın altına bir parça renkli kablo bandı yapıştırın. İşaret, kaldırım hattıyla eşleştiğinde durun. Parkın tersine paralel çalışması daha iyi: Bu şekilde, kaldırım yan aynalarda görülebilir, bu yüzden çok yakın olmazsınız.

9. Bir su birikintisinden geçerek frenlerinizi kurutun.

En küçük su birikintilerinden bile önce manevra yapmadan veya hız değiştirmeden düzgünce yavaşlayıp daha iyi geçin . Hızlı sürüyorsanız, ateşleme sistemine su girme ve motorun durmasına neden olma şansınız var demektir. Ayrıca, suda kızaklamabaşlayabilir – o zaman bir araba çekiş kaybeder ve onu kontrolünü kaybedersiniz.

Büyük bir su birikintisinden sonra motorunuzu kesmeyin ve hızınızı değiştirmeyin. Önce frenleri kurutun: gaz pedalına bastırın, fren pedalına birkaç kez basın . Sürtünme ısıya neden olur, bu nedenle su fren balatalarından buharlaşır.

8. Önünüzdeki daha uzun arabaların manevraları için dikkat edin.

Yalnızca önünüzdeki araba için değil, aynı zamanda yolda ilerleyenler için de dikkat edin. Daha uzun araçların (kamyon ve otobüs) sürücüleri yol durumlarını çok daha açık bir şekilde görürler . Şeritleri bir kerede değiştirmeye başlarlarsa, muhtemelen bir araba kazası ya da farklı bir barikat gördüler. Uygun davranıp şeritleri de değiştir.

7. Araba durmazsa, kirişleri açın.

Bazen kışın araba ilk denemede başlamayacak. Önce denemeyin, yüksek kirişleri çevirerek aracınızın pilini ısıtın. Radyo veya gösterge de işe yarayabilir.

6. Dikiz aynasını gece indirin.

Çoğu sürücü, standart bir dikiz aynasının 2 moda sahip olduğunu bilmiyor: gündüz modu ve gece modu . Arkanızda bir araba tarafından körleşmeyi önlemek için, altındaki kolu aşağı doğru çekerek aynanın açısını değiştirin.

5. Klima cihazını açın.

Klima cihazını kullanmadığınızda bile (örneğin kışın) kısa bir süre düzenli olarak çalıştırın . Aksi takdirde, soğutma sıvısı sızar ve tüpler kuru olur.

4. El frenini düzenli olarak kullanın.

Açılı park etme yapmasanız bile, el frenini düzenli olarak canlı tutmak için kullanın. Tek istisna  çok soğuk hava . Bu gibi durumlarda el frenini kullanmaktan kaçınarak fren balatalarının donmasını önleyin.

3. Komşu şeritte bir araba yavaşlarsa, uygun davranın.

Eğer komşu şeritte yavaşlayan bir araba görürseniz, bunu da yapmalısınız. Muhtemelen şoför yaya veya hayvanın geçmesine izin vermek istiyor .

2. Düşük hızda illüzyon sizi aldatmayın.

Düz bir yolda hız gerçekte olduğundan 2 kat daha düşük gibi görünüyor . Dönüş yapmadan önce yavaşlamıyorsanız, araba kaymaya başlayabilir.

1. Sola dönüş yaparken tekerlekleri önceden ayarlamayın.

Sola dönüş yapmadan önce tekerlekleri önceden çevirmek tehlikelidir. İlk pozisyonda olmalılar. Arkasından bir araba çarptığında, diğer araçların çarpması gereken karşıdaki şeritte atılabilirsiniz.

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin