Stranger Things Özleminizi Giderebilecek 5 Dizi • Dizi Haber

0
1307

Sınavlarım biter bitmez başladığım Stranger Things maratonu günler önce bitti ve ben 2019’daki yeni sezonu bekleyemeyecek kadar sabırsızım (2. sezon incelemelerimiz için buraya ve buraya tıklayabilirsiniz). Siz de en az benim kadar Stranger Things özlemiyle doluysanız muhtemelen uzun zaman önce benzer dizi arayışına girmişsinizdir, işte bu yazıyı tam da sizin için yazıyorum. Başlamadan evvel şunu da belirtmeliyim; Stranger Things -en azından benim izlediğim diziler arasında- emsalsiz bir dizi olduğu için bu yazıda ancak “benzer” dizileri bir araya getirebildim, lütfen yazıyı okurken bunu göz önünde bulundurun. İşte karşınızda Hawkins Kasabası özleminizi giderebilecek 5 dizi…

The OA

Tıpkı Stranger Things gibi gizem dolu bir dizi The OA. Zal Batmanglij ile dizinin yapımcılığını üstlenen Brit Marling, aynı zamanda ana karakter olan Prairie’ye de hayat veriyor. İlk sezonun sekiz bölümü boyunca Prairie’nin hikayesini dinlememizin yanı sıra, Upside Down benzeri başka bir boyuta gidip gelişine de şahitlik edebiliyoruz. 2. sezon çekimleri yakın zamanda başlayacak olan The OA’in, bilim kurgu ve drama sevenlerin kaçırmaması gereken bir dizi olduğunu düşünüyorum. Dizinin ilk bölümünü yorumladığımız yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Wayward Pines

Stranger Things yapımcıları Duffer Kardeşler’in tarzını beğeniyorsanız Wayward Pines’a büyük ihtimalle bayılacaksınız demektir. Wayward Pines da tıpkı Stranger Things gibi küçük bir kasabada geçen gizemli olayları konu alıyor. Dizi her ne kadar yalnızca iki sezon sürmüş ve son bölümlerinde eski tadı pek kalmamış olsa da sırf ilk sezonu için bile izleneceğini düşünüyorum. Dizi hakkındaki inceleme yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Twin Peaks
David Lynch’in 90’lı yıllara damgasını vurmuş efsane dizisi Twin Peaks hiç süphesiz, arkasından gelecek bütün “küçük kasaba gizemi” temalı dizilere ışık kaynağı oldu. Bir genç kızın öldürülmesinin ardından olayı araştırmak için kasabaya gelen FBI ajanı Dale Cooper’ın kasaba sakinlerinin gerçek yüzlerini görmesiyle start alan hikaye, o dönem meydana gelen Körfez Savaşı yüzünden yarım kalmıştı- ta ki dizi geçtiğimiz yıl ekranlara yeniden dönene kadar. Dizinin 2017 versiyonu orijinal ekibin bir kısmını barındırdığı gibi; Laura Dern, Brett Gelman ve Trent Reznor gibi oyuncuları da kadroya katmış. Dizinin hem orijinal hem de 2017 versiyonu hakkında bilgilere buraya ve buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sense8
Son günlerde Netflix’in ani iptaliyle gündeme gelen Sense8, birçok yönden Stranger Things’in tam zıttı gibi görünebilir; ancak Mike ve Eleven arasındaki bağ nasıl Stranger Things’in omurgasını oluşturuyorsa Sense8’de de aynen böyle bir ilişkiden söz edebiliriz. Psişik güçleri olan özel insanların ve o insanları kullanmaya çalışanların merkezde olduğu bu iki dizi ilk bakışta pek benzetilemese de oldukça fazla ortak yönleri olduğu aşikar. Bir izleyenin bir daha bırakamadığı, final yapacağı için karalar bağladığı bu diziye başlamak için hala çok geç kalmış sayılmazsınız, bir şans vermenizi öneririm.

Fringe
Bence bu listenin olmazsa olmazı, hiç şüphesiz Fringe. Düşe kalka ilerlediği beş sezon boyunca tıpkı Stranger Things’deki gibi alternatif evrenlerle boğuşan Fringe, zengin kadrosuyla da göz dolduruyordu. Finale yaklaşıldıkça dizinin en sıkı takipçilerinin bile olayları kavramakta zorlandığı bölümlerle karşımıza gelse de, bugüne kadar yapılmış en iyi bilim kurgu dizilerinden biri olduğu su götürmez bir gerçek. Şimdiye dek izlemediyseniz mutlaka bir şans vermeniz gerektiğini düşünüyorum. Fringe’e yazmış olduğumuz güzelleme için buraya tıklayın.

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin