Sırat Köprüsü Üzerinden Geçerken Sorulacak 4 Soru

0
415

Sırat köprüsü insanların dünya hayatının sonuna geldiklerinde, ahiretteki sorgularından sonra geçecekleri köprü olarak bilinir.

Sırat köprüsü; halk arasında kıldan ince kılıçtan keskin sözü ile bilinmektedir. Bu tabir sırat köprüsünden geçmenin meşakkatini ortaya koymak için söylenmiş bir sözdür. Bu zorlu yolun pek çok sebebi mevcut. Bu sebeplerden biri de sırat köprüsünde sorulacak olan sorulardır. Peki ama bu sorular nelerdir? İşte sırat köprüsünde veya sırat köprüsüne giden yolda sorulacak 4 soru:

#1 Dinin Nedir?

dinin nedir

Sorulacak ilk soru dinin nedir sorusudur. Dini islam olanların mümin olarak vefat etmiş olanların bu köprüden daha az acı ve sorun ile geçeceğine inanılır.


#2 Uyarılmana Rağmen Kul Hakkı Neden Yedin?

kul hakkı

Ahirette insanları sırat köprüsünde zorlayacak olan temel sorulardan biri de kul hakkı sorusudur. Çünkü kul hakkını Allah affetmeyecek kul hakkı yalnızca kulların kendi arasında olan bir durumdur. Ve kutsal kitap “Kur’an-ı Kerim”de insanlar pek çok hak ve hukuksuzluklara karşı uyarılmıştır. İşte bu uyarılara rağmen kul hakkı yemeye devam edenler bu köprüden geçemeyecek ve cehenneme düşecek denir.


#3 Neden Yalan Söyledin?

sırat köprüsü yalan

Sırat köprüsünde insanları en çok zorlayacak olan bir diğer soru ise yalandır. Çünkü bir Müslüman yeri gelir hata yapar zina eder, hırsızlık yapar veya  çeşitli suçlara bulaşabilir ama bir Müslüman asla yalan söylemez ilkesi vardır. İslam da yapılan hataların bir cezası tövbesi ve belli seçenekte karşılığı vardır. Fakat yalan insan zihnine yayılan bir virüs olduğu için Müslümanın kesinlikle yalandan uzak durması gerektiği ve sırat köprüsünde onu en çok zorlayacak olan sorulardan birinin bu olduğu belirtilir.


#4 Neden İftira Attın?

sırat köprüsü iftira yemek

Sırat köprüsü ve amellerin sorgulandığı esnada en çok kişileri terletecek olan sorulardan biri ise iftiradır. İftira kişilerin hak ve hukuklarına haksız yere iftira ve yalan yere ithamda bulunmaktır. Hem dünya hem de ahirette altından kalkılamayacak bir sorudur.

“Muhakkak Allah benim de Rabbimdir, sizin de Rabbinizdir. O halde yalnız O’na ibadet ediniz. Bu doğru yol (sırat-ı müstakim)dur.” (Al-i İmran, 3/51).

The post Sırat Köprüsü Üzerinden Geçerken Sorulacak 4 Soru appeared first on Yook Artık.

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin