Para Basarak Ülke Borçları Neden Ödenmiyor Sorusuna 5 Cevap

0
742

Güçlü ülkeler ile güçlü ekonomiler doğru orantılıdır. Peki neden daha fazla para basılarak ülke borçları ödenmiyor?

Emperyal dünyanın uzun yıllar önce kurmuş olduğu zincir halkalarının koparmak ve bu sistemin dışında olmak pek de kolay görülmüyor. İlginç bir durum da kanun ve kuralların emperyal sistemin dışında kalan ve güçsüzler için geçerli olması durumudur. Olumlu olan yan ise artık hiçbir şey gizli kalmıyor ve Türkiye’nin de önderliğinde bu emperyal güçlere sesler yükseltilip sistem zorlanmakta ve hesap vermeye çağrılmakta. Tam da bu durum içeriğinde gelelim de bir görelim neden fazla para basarak ülke borçları ödenmiyor sorusuna verilen 5 cevabı sizlerle paylaşmaya:

#1

para dünya

Ekonomi eğitimi almamış veya bu duruma sadece ay sonu alınan maaşla nasıl bu ay geçirebileceğimizi düşünürken  bir kere bilmemiz gereken paranın bir değişim aracı olduğudur. Diyelim ki para basıldı bu paranın karşılığı olmak durumunda. Zira ulusal olduğu gibi uluslar arası anlaşma ve dolayısıyla da hukuka bağlı bir dünyada hareketlerimizi sürdürmekteyiz.


#2

altın hazine

Parayı bastık diyelim. Bunun için muhakkak karşılığı olacak değerde altının da hazinede varlığı söz konusu olmalıdır.


#3

türk parası

Yine paranın basılmış olduğu senaryosundan hareketle şunu da göz ardı edebilecek durumumuz yok ki Türk Lirasının dünya piyasasındaki değeri nedir? Bu konuda üzgünüz ama durumun iç açıcı olmadığı da kesin. Uluslar arası piyasada da dolar dışında kabul gören  türü olmadığına göre bu borçlarımızı bastığımız paralarla ödeme gibi bir durum söz konusu olamaz.


#4

Ülkemizdeki yabancı para stoğu da sınırlı olduğundan, biz parayı basıp döviz talebi yarattıkça paramız döviz karşısında değersizleşecektir. Böylece borçlarımızı ödemek için para basmak yeterli olmayacaktır. Düz mantıkla da aslında fazla para basmak piyasadaki parayı arttıracağından bu sefer paranın değerinde düşmeye sebep olacaktır.


#5

yakılan para almanya

Parayı fazla basmak çözüm değildir ve değerinin düşürüp hiper enflasyonlara sebep olduğu da bilinmelidir. Çözüm üretelim derken daha da çuvallamak söz konusudur. I. Dünya Savaşı sonrası, Almanya’da bol para basılmış ve değersizlik ile birlikte yakacak olarak kullanılmıştır.

The post Para Basarak Ülke Borçları Neden Ödenmiyor Sorusuna 5 Cevap appeared first on Yook Artık.

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin