Mutlaka Gezilip Görülmesi Gereken 8 Farklı Ülke

0
570

Dünyamız içerisinde, yüzlerce farklı ülke, medeniyet, ırk var. Bu 8 ülke hakkında öğreneceklerinize inanamayacaksınız.

Hem yeni bir ülke keşfedip hem tatil mi yapmak istiyorsunuz? Farklı ülkelerin ilginç özelliklerini sizler için sıraladık.

#1 Nauru

ülke nauru

Nauru fast food kültürünün geç geldiği bir ülke olsa da, artık dünyanın en şişman ülkesi. Nüfusun %95 ‘lik kesimi obez durumdadır. Yemek kültürü geç geldiği için, insanlar fast food kültürüne adapte oldu ve ülkede bu konuda önlem alınamayınca obezite rekorunu kırdılar.


#2 Maldivler

ülke maldivler

Maldivler güzellikleriyle turizm cenneti bir ülkedir. Muhteşem doğal bir güzellikte denizle doğanın iç içe yaşandığı bir ülkedir. Ama bu cennet küresel ısınmadan kaynaklı sular altında kalacak ilk yerlerden birisidir.


#3 Falkland Adaları

falkland adaları

Güney Atlas Okyanusta Patagonya’nın doğusunda takımada ülkesi Falkland’ta nüfus üç bin kişilik. Bu kadar az nüfusa rağmen ülkede hayvancılık gelişmiş. Ülkede şu an 500 bin koyun bulunmaktadır. Ülke yün ticaretiyle geçimin sağladığı için bu önemli bir unsurdur.  Kişi başı ortalama 20 koyun düşmektedir.


#4 Kanada

kanada

Kanada dünya üzerinde bulunan üç milyon göl ile değişik bir rekora sahip. Ülke yüz ölçümünün yüzde dokuzluk bir kısmına denk geliyor. Ayrıca dünyadaki göllerin yüzde altmışlık bir kısmı Kanada’da bulunuyor. Sulak alanların azalması ülkenin gelecekteki en büyük problemi olacaktır. Göller, nehirler hatta denizler yok olmayla karşı karşıya.


#5 Moğolistan

moğolistan

Moğolistan dünya üzerinde nüfus yoğunluğu en az ülkedir.  Yapılaşma mesafeleri çok geniş alanlara kurulmuş. Bir buçuk kilo metre kareye dört insan düşüyor. İnsanlar birbirlerini ziyaret etmek için kilometrelerce yol kat etmek zorunda kalabiliyor.


#6 Malta

malta

Malta ülkedeki ekonomik sebeplerden ötürü, en çok göçü veren ülkedir. Birçok Malta vatandaşı farklı ülkelere göç ederek hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.


#7 Surinam

surinam

Surinam ülkesinde yüz ölçümünün %91’lik kesimi yeşil ormanlarla kaplıdır. Geri kalan %9’luk kısımda yaşamlarını sürdüren halk bu durumdan şikayetçi değil ve ormanlara hiç bir şekilde zarar vermeyi düşünmüyorlar.


#8 Papua Yeni Gine

papua yeni gine

Papua Yeni Gine’de yabancı dil çeşitliliği en çok olan ülkedir. Ülkede 820 farklı dil konuşuluyor.

The post Mutlaka Gezilip Görülmesi Gereken 8 Farklı Ülke appeared first on Yook Artık.

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin