Mariana Çukuru ile İlgili Bilinmesi Gereken 8 Bilgi

0
892

Dünya her köşesiyle gizemleri halen çözülememiş yapıları, içerisinde bulunduran, bir gezegendir. Mariana çukuru da bu gizemli yerlerden bir tanesidir.

Mariana Çukuru; Guam adasının güneyinde Japonya ve Endonezya ülkelerinin tam ortasında yer almaktadır. Tüm dünyanın ilgisini çeken bu çukur hakkında elde ettiğimiz bilgileri listemizde bulabilirsiniz.

#1

mariana çukuru

Bu çukur gerçekten çok derinlere sahip, çapı altmış kilometre genişliğinde bir çukurdur.  Dünyadaki en derin çukur olma özelliğine sahiptir. O kadar derindir ki, Everest dağının yüksekliğinden bile bir kilometre daha fazladır. Son ölçümlere göre derinliği on bir bin kilometredir.


#2

mariana çukurun dibi

Çamurun içerisine bir kilogram ağırlığında bir kütle atarsanız, kütlenin tabana ulaşma süreci bir saatten fazlayı bulacaktır. Çok derin ortamlarda hesaplama yapmak gerçekten zor bir durumdur. Ve bunu yapabilen insan sayısı bir elin parmaklarını geçmez.


#3

nerede

İsviçreli  Jacques Piccard ile Amerikan askeri Donald Walsh, Mariana Çukuruna birlikte inebilmeyi deneyen ve bunu başaran ilk insanlar olmuşlardır. Aynı zamanda buldukları bu noktanın her şeyi yutabilecek büyüklükte olan, çukur olduğunun farkına varan ilk insanlardır.


#4

mariana çukur

Çukurun dip noktasında basınç oldukça fazladır. Yeryüzündeki basıncın yaklaşık bin yüz kat fazla oranında basınç mevcuttur.


#5

çukur girenler

Çukurun içerisinde yaşam belirtileri tespit edilmiştir.  Birçok mikroorganizmanın burada hayatını sürdürdüğü yapılan araştırmalarla tespit edilerek fotoğraflanmıştır. Ayrıca üç yüz dereceden yüksek ısıdaki volkanik püskürmelerden kaynaklı çeşitli bakteriler de tespit edilmiştir.


#6

james cameron

Yer kabuğunu oluşturan plakaların birbiriyle çarpışmasıyla oluşan bu çukur, James Cameron gibi birçok kişinin ilgisini çekmiştir. İki bin on iki yılında kendi imkanlarını kullanarak çukura girebilecek bir deniz altı inşa eder.  Avatar’ın yapımcısı Cameron iki saate yakın bir sürede en dibe ulaştı. Çektiği fotoğrafları internette yayınlamıştır.


#7

mariana

Dünyanın oluşumuyla ilgili birçok bilgiye sahip olan çukur, dünyada incelenen en çok yer oluşumudur.  Mariana Çukuru’nun derinliklerinden elde edilen bakteriler laboratuvar ortamında incelenmeye kalkılsa, ısı ve basınç değişimi nedeniyle öleceklerdir. Bu yüzden çukurdaki büyük basınca dayanıklı, orada ölçümler yapabilecek donanımlar geliştirilmiştir.


#8

derinliği

50 yıl önce çevresindeki oluşumları inceleme altına alan bilim adamları, magmalar harekete geçtikçe, eskilerinin aşağıya çekildiğini tespit ederek oluşumunun mantığını çözdüler.

The post Mariana Çukuru ile İlgili Bilinmesi Gereken 8 Bilgi appeared first on Yook Artık.

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin