Kesinlikle İzlenmesi Gereken 7 Siyah Beyaz Film

0
710

Sinema tarihinin her dönemi ayrı bir güzel. Ama özellikle ilk dönemlerinde çekilen henüz teknolojinin bu kadar içine girmediği siyah beyaz filmlerin son derece kendine has bir havası var.

Biz de o dönemlerde çekilen ve bugün efsane haline gelen ve hala izlemediyseniz izlenmesi gereken o meşhur siyah beyaz filmlerden bahsedeceğiz. Bazılarının Oscar tarzı önemli sinema ödüllerini de aldığını belirtmek gerekiyor.

#1

siyah beyaz film

Rüzgar Gibi Geçti ya da namı diğer Gone with the Wind isimli film dünya sinemasının en efsane filmleri arasında ilk sırada geliyor. 1939 yapımı olan film Amerikan iç savaşı sırasında yaşanan bir aşkı anlatan bir film. Ana karakter olan Scarlet O Hara hafızalara kazınmış durumda. Erkek başrol oyuncusu Clark Gable için söylenebilecek çok şey yok zira o bir efsane. 14 dalda ödüle aday olup 10 dalda ödül kazanmıştır.


#2

mr smith film

Smith Goes to Washington isimli filmin Türkçesi Mr Smitt Washington’a gidiyor. Yine 1939 yapımı olan bir yapıt. Dram ve komedi tarzında olan filmin 11 Oscar adaylığı bulunduğunu da söylemeden geçmemeli.


#3

siyah beyaz filmler rebecca

Rebecca türünün en iyi örneklerinden olan bir psikolojik gerilim filmi ve yönetmeni Alfred Hitchcock. Film çevrim yılı ile 1940 senesi ve yine Oscar ödüllü olan filmler arasında yer alıyor.


#4

the treasure of the sierra madre

The Treasure of the Sierra Madre isimli film 1948 yapımıdır. Dram, western aksiyon türünden de öğeler içeren çalışma bu alandaki en benzersiz olan filmler arasındadır. Estetik yönü güçlü bulunan çalışmalar arasındadır.


#5

metropolis film

Metropolis isimli film 1927 tarihi filmdir ve sinema tarihinin en eski filmleri arasındadır. Avusturyalı-Alman yönetmen Fritz Lang filmi çekmiştir ve film bilim kurgu tarzındadır. Fütüristik distopya öğeleri içeren özel bir filmdir. Dönemine göre teknik açısından oldukça ileri düzeydedir.


#6

yurttaş kane film

Citizen Kane ya da nam-ı diğer Yurttaş Kane. 1941 yapımı olan bir başyapıttır. iMDB puanı 8.4 olan filmde Orson Welles harikalar yaratmıştır. Birçok film eleştirmeni tarafından dünyanın en iyi filmleri arasında gösterilmektedir. Siyah beyaz filmlerin başını çeken yapıtlardandır.


#7

siyah beyaz casablanca

Casablanca 1942 yapımı olan siyah beyaz filmlerde bir baş yapıt. Film Play Again Sam repliği ile hafızalara kazınmış durumdadır.

The post Kesinlikle İzlenmesi Gereken 7 Siyah Beyaz Film appeared first on Yook Artık.

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin