Halka Açık Bir Mesaj Gönderen 20 Fotoğraf

0
332

Halkın Ayağa Çıkmasına Yol Açan 20 Fotoğraf

İnsanlar zor günlerden geçti ve şimdi alıştığımız modern toplumda yaşamanıza izin veren eşit haklara erişmek için mücadele ediyor. Günümüzde herkes, istedikleri hobileri ve iş yerlerini seçebilir. En tuhaf moda bile bugün bizi etkilemiyor. Ve bazen sıradan şeylerin bir zamanlar gerçekten çığır ve şok edici olduğuna inanmak zor.

baglandirek.com geçmişte halk ahlakı kurallarını şaşkına çeviren 20 tarihi fotoğraf topladı.

1967'de Kathrine Switzer, Boston maratonunu yöneten ilk kadın. Kadınların katılmasına izin verilmeden 5 yıl önce oldu. Bu resimde bir organizatör onu almaya çalışıyor.

İngiliz süper model Jean Shrimpton, Melbourne yarışlarında minidres giyiyor. 1965 yılında, 2 çocuğu Capetown'da mini etek giydi.

İlk bilinen kadın dövme sanatçısı Maud Wagner, kendi bedenini de kapladı. dövmelerle (1907)

Bu 2 kız, açık bir bacak ile Toronto'da ilk halka açıktı. (1937)

İngiliz kadın seçmenleri hareketi üyeleri kadınlara oy kullanma hakkı için mücadele ediyorlardı. 1966'da Yves Saint Laurent kadınlara en çok erkek kıyafeti olan "smokin" verdi. Ünlü modellerinin pantsuit'teki restoranlara girmesine izin verilmedi. Böyle bir kıyafet net bir provokasyon olarak değerlendirildi.

Profesyonel bir yüzücü, bir film oyuncusu ve bir yazar olan Annette Kellermann, bir mayo poz veriyor. Tutuklandı ve 1907'de uygunsuz davranıştan suçlanıyor.

ABD'de, uygun olmayan mayolara karşı savaşan fanatik ahlak destekçilerinden oluşan özel bir lig vardı. Bu fotoğrafta oyuncu Lila Lee, 1920'lerde geleneksel bir yüzme kıyafeti giyiyor.

Bu kadın, mayo giyip bacaklarını açtığı için tutuklanıyor. (Chicago, 1922)

Elizabeth Eckford, şimdiye kadar derslere giren ilk siyah öğrenci olan bir Afrikalı-Amerikalı öğrenci grubundan biriydi. Bu fotoğraf, Birleşik Devletler Yüksek Mahkemesinin çocukları okullarda ayırabilmesinin yasadışı olduğuna karar verdikten hemen sonra 1957'de çekilmişti.

Billie Jean King, profesyonel bir tenis oyuncusuydu.

Maria Teresa de Filippis, İtalyan yarış pilotuydu. Wimbledon'da kazananlar sayısı ve teniste kadınlar arasında eşit haklara sahip bir kuruluşun kurucusu. Formula 1'de yarışan ilk kadın oldu.

Senda Berenson, Amerikalı bir sporcu ve kadın basketbol oyuncusu oldu ve 1891'de icat ettiği mevcut erkek basketbol kurallarını değiştirdi.

Hedy Lamarr, güzel kadınlar ve bilim hakkındaki kalıplaşmışlıkları mahvetmiş bir Amerikalı film oyuncusu ve mucidi idi.

"Stiller Üzerine Savaş Kadın Örgütü" üyeleri daha uzun etekler ve yastıklı kalçleri protesto etmek için bir elbise dükkânı seçtiler.

Rosa Parks tutuklanmasından sonra parmak izlerini almıştı, çünkü "beyaz insanlar için" bir otobüsün arkasına gitmeyi reddetti. (Alabama, 1956) [19659034] Mary Quant, kadınlara bir mini etek giyerek bir devrim yaratan bir tasarımcıydı.

Paul Poiret, kadınları özgür kılan bir Fransız moda tasarımcısıydı. korselerden.

Bu kız öğrenciler giysilerini değiştirmek için evlerine dönüyorlar, çünkü sıkılaştırıcı pantolonlar, pedal çeviriciler ve şortlar okullarında yasaklanmıştı. (West Berlin, 1953)

Ve bugün şok eden şeylerden herhangi biri gelecek kuşaklar için sıradan bir olay olur mu? Ne düşünüyorsun?

Fotoğrafı önizle görüntüle pikabu

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin