Göz Hakkında Çok Bilinmeyen 8 Enteresan Bilgi

0
595

İnsanın beş duyu organından biriside gözdür. Gözler bizim hayata bakışımızı olanak sağlar. Hayata dair güzellikleri gözlerimiz sayesinde tanırız. Göz hastalıkları ve problemleri insanların en çok önem verdiği sağlık problemlerinin başında gelir.

Yaş ilerledikçe azalan görme duyumuz insanları önlem almaya itebiliyor. Peki gözlerimizin hiç bilmediğiniz özelliklerinden acaba haberiniz var mı ? Bu yazı dizimizde, vücudumuzdaki en önemli duyu organımız olan göz hakkında önceden duymadığınız ilginç bilgileri bulacaksınız.

#1

göz hücreleri

Gözlerimiz vücudumuzun boyuna göre ebat olarak küçük gözükebilir. Fakat bu küçük organımızın içerisinde yüz milyondan fazla canlı hücre yaşamaktadır. Bu hücreler yaşlandıkça azalır ve gözlerimiz ilk günkü gibi göremeyebilir.


#2

iki farklı göz rengi

Canlıların gözünde olan iris veya oküler sıvılarda , mavi ve yeşil renkte elementler bulunur. Buna dayanarak  farklı ışık koşullarına göre göz renkleriniz, özelliklede açık renkli gözlerin rengi değişiklik gösterebilir. Yani gözünüzün güneşli havada farklı, kapalı havalarda farklı bir renge dönüşebilir. Ender de olsa, dünyada İki gözü farklı renkte insan sayısı azımsanamayacak sayıda mevcuttur. Buna tıpta Heterekrom denir.


#3

göz kapağı

Göz kapaklarımız aslında vücudun en çok çalışan bölgesidir. Fark etmemiş olabilirsiniz ama vücudunuz hareket etmese bile gözlerimiz günde ortalama on beş bin kere kapanıp açılır.


#4

göz lensi

Gözlerimizin içerisinde göz bebeklerinin arka kısmında bulunan lensler bulunur. Bu lensler günümüz teknolojisinde üretilen her türlü kameradan daha hızlı hareket etmektedirler.


#5

göz damarı

Diyabet hastalığının teşhisi konulurken aslında gözlerimiz kontrolden geçirilir. Muayene yapılan hastanın, gözünün arkasında oluşan kanamış küçük damarlar sayesinde hastalığın farkına varılıp tedavi sürecine geçilir.


#6

göz yenilenmesi

Gözlerimiz kendisini yenileyebilir özelliğe sahiptir. Yırtıkları bile iki gün gibi kısa sürede onarabilen mucizevi işleve sahip bir duyu organımızdır. Göz kaslarımız vücuttaki diğer kaslarımızın hepsinden daha çok çalışır. Gözyaşı üç farklı bileşenden oluşur; yağ, mukus ve tabii ki su. Eğer bu bileşenler doğru miktarlarda olmazsa gözleriniz kuruyabilir.


#7

bebek gözü

Hayata gözlerini yeni açan bebeklerimiz gözyaşı üretemez. Avazı çıkarak ağlayan yeni doğmuş bebekler üç aylık olana kadar gözyaşı dökmezler.


#8

köpek balığı gözü

Köpek balıklarının gözleri insan gözleriyle bire bir uyuma sahiptir. Bu sebepten ötürü göz nakillerinde bunlardan kullanıp ameliyat yapılabilir.

 

The post Göz Hakkında Çok Bilinmeyen 8 Enteresan Bilgi appeared first on Yook Artık.

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin