Gerçekte Var Olduğuna İnanamayacağınız 8 Doğa Olayı

0
685

İnanılmaz özellikleri ve halen de keşfedilmeyi bekleyen bir çok gizliliğiyle doğa bizlere hayranlık ve hayretin en uç noktalarını yaşatıyor. Gün geçmiyor ki “Bu da mı oluyormuş?” dedirten olaylardan bahsedilmesin.

Doğa yapısı itibariyle mucizelerle doludur. Dünyanın dört bir yanında farklı iklimler yaşandığını görüyoruz. Aşağıda da tam olarak sizi hayretleri düşürecek gerçekte var olduğuna inanamayacağınız 8 doğa olayını sizler için sıralamış bulunmaktayız.

#1

doğa taş eti

Dünyadaki en ilginç keşiflerden biri olan canlı taşlar kesildiğinde içlerindeki etten dolayı doğal olarak kanamaktadırlar. Aslında dışarıdan bakana sadece kaya-taş görüntüsünde olan bu yapılar Pyura chilensis isimli bir tür hayvan olup yemeklerde de kullanılmaktadır.


#2

buzlu saç

Buzun saça benzeyeninin gördünüz mü bilmiyoruz ama sizin şunu bilmenizde fayda var saça benzemesinden dolayı ismi saç buzu olan buzlar söz konusu olup nemli kış gecelerinde oluşup gün içinde eriyen özelliğe sahiptirler.


#3

okaliptüs ağaçı

Gökkuşağını sadece gökyüzünde görmek mümkündür diye düşünenler varsa yanıldılar. Çünkü özellikle tropikal bölge ve Filipinler’de Gökkuşağı okaliptüs ağacı vardır.


#4

beyaz gökkuşağı

Gökkuşağı ile ilgili bir diğer bilinmeyen özellik ise beyaz gökkuşağının da var olduğu ve görünmesi için belirli bir açıdan bakılması gereklidir.


#5

çöl gülü

Çöllerde de elbet çiçekler olur ve biz onları kaktüs olarak biliriz. Ama eksik bildiğimiz bir şey daha var ki özellikle lila renkleriyle çöllerin başka çiçekleri vardır ve bizzat isimleri de çöl çiçekleridir. Çölde yağmurların yoğun olduğu zamanlarda oluşan çiçek türleridir.


#6

notron gölü doğa olayı

Hiç PH’ı yüksel göl duydunuz mu? Evet, böyle bir göl var ve Tanzanya’da bulunan Notron gölüdür. Bu göle adapte olamayan hayvanların gözleri ve bedenleri yanıp mumyalanmış ve taşlanmış bir yapıya dönüşürler.


#7

mavi lav

Lavın mavisi de olurmuş ve bu da bizzat Endonezya’nın ‘Kawah Ljen’ kraterinde lavlar mavi renkte atmaktadırlar.


#8

yeşil güneş

Güneşin rengi sarıdır diye biliriz. Peki bunun bazı zamanlarda çok kısa süreliğine de olsa yeşil olabildiğini hangimiz biliyorduk. Gün batımı gibi insanı dinlendiren ve huzur veren bir durum esnasında çok kısa süreliğine oluşan bu durum çok kısa sürdüğü için de “flash” olarak adlandırılmaktadır.

 

The post Gerçekte Var Olduğuna İnanamayacağınız 8 Doğa Olayı appeared first on Yook Artık.

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin