George Orwell’un 1984 Kitabından 6 Önemli Bilgi

0
646

George Orwell tarafından 1984 yılında politik roman olarak ele alınan bu romanda bir takım sorunlar ele alınmıştır. Düşünce polisi gibi kelimelerin günümüzde kullanılmasına yardımcı olan Orwell, günümüzde kullanılan Büyük Birader kavramını kullanarak tarihe damgasını vurmuştur.

1984 Romanında birçok tarihi olayları politik açıdan ele alan ve bu politik romanı distopik bir dünyada geçiren Orwell, tarihinin en tanınmış yazarları arasında yer almaktadır. Romanda, Winston Smith, Julia, O’Brien, Büyük Birader gibi Büyük Karakterler yer almaktadır.

Kitapta, hayali bir zamanda geçen tek parti dönemi işlenmektedir. Bu dönemde insanların düşünmesi yasaktır ve insanlara ne denilirse onu yapmaları gerekir. Bu dönemde sorgulamak hatta âşık olmak bile tamamen yasak olduğu için insanlar hep emir altından istenileni yapmakla yükümlüydü. Bu nedenle kitap hakkında birçok notlar düşülmüştür. İşte kitap hakkındaki 6 bilgi:

#1

1984

Romanda Düşünce Polisi ve Büyük Birader kavramları geçmekte ve bu romanda beyin yıkama, politika üzerinde bir takım konular ele alınmıştır.


#2

düşünce polisi

Bu dönemde zorunluluğuna rağmen yaptığının suç olduğunu bilen bir âşık vardı. Bu âşıklar gizlice bir araya gelmekte ve Hataylarını dolu dolu yaşamaya çalışırlar.


#3

büyük birader 1984

Winston’un yapmış olduğu işkenceler sonrası beyni yıkanan ve kendisini propagandanın bir parçası olarak bulan bir şık vardır. Bu aşığın beyni yıkanmış ve aklında aşkla aklında herhangi bir düşünce yoktur. Fakat aşk kalbinde vardır.


#4

işkence

Ana karakter Winston kendisine söylenen her şeyi yapar. Çevresinde olup bitenlere aldırış etmeden kendisini sürekli emir altında hissetmekte ve o emirlerin dışında herhangi bir şeyle uğraşmamaktadır. Fakat evine gittiğinde ise kendi düşüncelerini gizli gizli yazardı.


#5

beyin yıkama

Bu dönemde bireysellik tamamen yok, zihinler bir başkasının kontrolü altında olan ütopik bir dönem anlatılmaktadır.


#6

george orwell 1984

Ütopik olmasına rağmen güncelliğini ve tazeliğini koruyan bu roman, bugünlere ve yarınlara ilişkin bir uyarı kitabıdır.


1984 film

Tamamen hayal ürünü olan ve insanların bir başkasının dediğini yaptığını bu dönemde insan zihni tamamen yıkandığı için, insanlar verilen emirler dışında hiçbir şey düşünmemektedir. Aynı zamanda 1984 adlı romanın Bin Dokuzyüz Seksen Dört adlı bir dizisi de yapılmıştır. İzlemenizi tavsiye ederiz.

The post George Orwell’un 1984 Kitabından 6 Önemli Bilgi appeared first on Yook Artık.

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin