Cahil İnsanlarda Görülen En Belirgin 8 Özelliği

0
507

Maalesef her şeyi bildiğini zanneden, cahil insanlarla dolu bir ortamda yaşıyoruz. Cahillik; kişinin kendine gereken eğitimi vermemesinden dolayı oluşan bir olgudur.

Aslında teknolojik ortamda bilgi çok ama bu çokluğun içerisinde bilgi kirliliği de çok olabiliyor. Gerçek doğru bilginin öğrenilmesinin zor olduğu ortamlarda yaşamaktayız. İnternet’te yayınlanan her bilgiyi araştırıp sorgulamadan doğru olarak kabul ederek kolaya kaçarız. Cahil insanlar aslında kendilerini hal ve hareketleriyle belli ederler. Sizlere bunların en belirgin nitelikte olanlarını maddelerce sıraladık. Çevresine kendi ego ve davranışlarını kabul ettirmek için ölesiye savaşır. Sanki o bilginin kendi ürettiği bir bilgi olduğunu ispat etmekle uğraşır.

#1

cahil bilgisizCahil insan sürekli kendisinden bahseder. Kendisinin yaptığı ve gittiği yerleri abartarak size sunar. Aslında o davranışı ya tam anlamıyla yapamamıştır. Ya da gittiği yer o kadar abarttığı gibi değildir. Bu yüzden egoları tavan yapmıştır.


#2

cahil çıkarıMenfaat ve çıkar onlar için daima önceliklidir. Çıkarı uğruna yapamayacağı kötülük neredeyse yok gibidir. Sizden bir şey koparamayacağını anlarsa, tüm bağını koparır.


#3

cahil savunması

Şiddetle bildiği şeyi savunurlar. Hatta fiziksel olarak davranışını açığa çıkarır.


#4

kendini beğenmiş

Dünyada kendinden başka yaşayanları görmezden gelirler. Bütün kuralları kendisi koymuş gibi davranırlar. Eziyet yapmaktan ve zarar vermekten çekinmezler. Yanlışı yüzlerine söylediğinde sırıtırlar ve sinir bozucu olurlar.


#5

cahil yalanıYenilenmesi kolay bir durumda bile hala eskiyle yetinirler. Eskinin daha iyi ve farklı olduğunu savunurlar. Kendisini haklı çıkarmak adına gereksiz teoriler üretir. Teorilerinin doğru olmadığını bile, bile bahaneler üretir. Kendi emin olmadığı bir şeyi size kabul ettirmeye çalışır.


#6

bilgisiz insan

Elinizde belgelerle kanıtınız bile olsa bu onun açısından önemli değildir. Uzmanı olduğunuz bir alanda sizi bilgisizlikle suçlayacak kadar ileri gidebilirler.


#7

gördüğüne inanmak

 

Bir radyoda veya görsel medyada gördüğü bilgiyi size kendi bilgisi gibi empoze etmeye çalışır. Bu sayede kendi bilgisiymiş gibi hava atmaya odaklanır.


#8

boş insanNormalde her şeyi sorgularsan kafayı yersin. Cahil insan bundan hiç sıkılmaz. Sürekli boş konuşmaya bayılırlar.

Cahille girme münakaşaya. Ya sinirini zıplatır tavana, ya da yazık olur adabına.” Mevlana

The post Cahil İnsanlarda Görülen En Belirgin 8 Özelliği appeared first on Yook Artık.

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin