Bizi Aldatmak İçin 6 Hileci Gazeteci Kullanımı – ve Onlara İnanıyoruz

0
830

6 Hileci Gazeteci Bize Aldatmak İçin Kullanıyor – ve Biz Onlara İnanıyorum

Bugünün dünyasında, sıklıkla sahte haberlerle karşılaşıyoruz. Bu fenomeni post-gerçeği diye tanımlayan bir terim vardır. Bu terim, Oxford Sözlüğüne göre 2016 yılında Yılın Sözü oldu. Gerçek ve duygular arasındaki çizgi, gazeteciler için bulanık ve önemsiz hale gelir. Propaganda ile aldatılmamak ve haksız medya tarafından manipüle edilmemek için, bu kavramın ilkelerini anlamak önemlidir.

Parlak Taraf gazetecilerin size daha iyi yardım etmeleri için halkın bilinçliliğini manipüle etmelerinin altı yaygın yolunu ortaya çıkarmak istiyor Medyanın aslında nasıl çalıştığını anlayın.

1. Subjektif değerlendirme

Aynı haberin iki başlığını karşılaştırın: “Umutsuz Öğrenci Yoksulluktan Öldürülen Cinayeti Tahrip Ediyor” ve “İnsan Neredeyse Yaşlı Bir Kadın'ı Öldürüyor Pratikte hiçbir şey yok ”. Bu örneklerin suçlu hakkında farklı görüşler oluşturduğuna katılıyor musunuz? İlk örnekte, onun için üzülüyorsun ve ikincisi, onu cezalandırmak istiyorsun. Gerçek koşulları ve gerçekleri bilmeyen bir okuyucu gerçekten ne olduğunu anlayamaz, bu yüzden sadece gazetecinin görüşünü kabul ederler.

Bu etki uzun bir süre psikologlar tarafından araştırılmıştır. zaman. Sovyetler Birliği'nde, insanların farklı erkeklerin portrelerini gösterdikleri ve onlar hakkında bir şeyler söylemek istedikleri bir deney vardı. Deneyden önce, bir psikolog bir kişinin bir katil mi yoksa bir bilim adamı mı olduğunu söyledi. Belirli bir kişinin sunumuna bağlı olarak, kişiler yüzlerinde pozitif veya negatif özellikler buldular. Bu deney başka ülkelerde pek çok kez gerçekleştirildi ve sonuç her zaman aynıydı: insanlar ona bir suçlu olduğunu söylerseniz bir suçlu görürler.

2. Kamuoyu anketleri

İstatistikler ve anketler çok güçlü, güvenilir argümanlar olabileceğinden, gazeteciler bunları sıklıkla kullanıyor. Onları o kadar çok seviyorlar ki bazen kendi anketlerini yapıyorlar. Kaç derginin, gazetenin ve web sitesinin okuyucuların fikirlerini topladığını ve bunlara göre sonuç çıkardığını fark ettiniz mi? Yani, sosyologlar (bunları profesyonel olarak yapan insanlar), bu tür anketlere inanmanızı tavsiye etmiyor. İşte bu yüzden:

  • Gazeteciler örneğini kullanmıyorlar s . Örnekleme, matematik yasalarına ve çok zor hesaplama formüllerine dayanan çok önemli bir ilkedir. Bu sonuçlara ulaşmak için sosyologlar çok uzun zaman alıyor, oysa gazeteciler herkese soruyorlar.
  • Soruları yanlış bir şekilde soruyorlar. Bir anketin sonuçlarının tarafsız olduğunu söyleyebilmeniz için, aynı şekilde soru sormanız ve cevaplar vermeniz gerekir. Gazeteciler genellikle soruları çok duygusallaştırırlar ve tüm fikir çeşitlerini hesaba katmazlar. Bu, cevapları sınırlandırır ve insanları belirli bir sonuca götürür.
  • Onlar soru sormazlar ve bilinmeyen insanları terk ederler . İnsanlar çoğunluktan farklı olmaları halinde fikirlerini gizlemeye eğilimlidirler. Ve tam tersi, diğer insanlarla aynı fikirde olduklarında bunu gösterirler ve abartırlar. Bu etki, bir Alman siyaset bilimcisi olan Elisabeth Noelle-Neumann tarafından “ Sessizlik Spiral

3 olarak tanımlanmıştır. İçindekiler hakkında bilgi verme

Görüşmelerden sonra, popüler insanlar genellikle sohbetin sonucundan memnun değiller. Ve genellikle sosyal medya sayfalarında yazıyorlar. Bu, gazetecilerin genellikle röportajın neyle ilgili olduğunu söylemedikleri, ancak ayrı cümleleri kullandıkları ve onlara farklı bir anlam kazandığı için gerçekleşir . Bir gazeteciye, lisede bulunduğunuzda, bir futbolcuya aşık olduğunuzu söylediniz. Ve gazeteci, okulun parçası olmadan yazıyor. Bu kısım olmadan, başka insanlar şimdi aşık olduğunuzu düşünebilirler. Dedikodular doğar bu şekilde.

Gazeteciler genellikle bu yöntemi argümantasyon için kullanırlar: ünlü bir insanın farklı ses çıkarması için söylediği ayrı bir cümle alırlar. İnsanlar çoğu zaman bu hileye düşerler çünkü uzman görüşlerine inanmaya daha eğilimlidirler ve çok az insan ifadenin ne zaman söylendiğini ve nedenini kontrol ederler.

4. Etiketleri kullanma

“Rakipler”, “diktatörler”, “teröristler” ve “yozlaşmış memurlar” – bunların hepsi hazır etiketler gazetecilerin bilincimizi manipüle et.

Amerikalı gazeteci Walter Lippman kitabında, “ Kamuoyu Görüşü ” adlı kitabında, bir stereotipin, ruhsal yükün önüne geçmemizi sağlayan ruhsallığımızın bir savunma mekanizması olduğunu yazdı. Neler olup bittiğine dair bir kalıp bulmak isteyen insan doğası. Bu şekilde, yeni bilgileri işlemek daha kolaydır. Ancak klişeler, açık bir şekilde düşünmemize ve gerçekliğe dair görüşlerimizi sınırlamamıza izin vermez.

5. Filtrasyon

Başka bir post-gerçeği hilesi bilginin filtrelenmesidir. Bir gazeteci bazı haberler anlatıyor ama bu konuda her şeyi anlatmıyor. Belli bir tepki için, bir gazeteci detayları bırakabilir. Bazen gazeteciler “sakıncalı” haberleri kasıtlı olarak görmezden gelirler ve bunun tersine, önemsiz gerçekler daha önemli görünmektedirler. Bu tür şeyler genellikle propaganda için yapılır.

Marshall McLuhan İletişim ve Medya Araştırmaları Komedisi, “Bir ölü İngiliz adam 5 ölü Fransız, 20 ölü Mısırlı, 500 ölü Kızılderil ve 1000 ölüdür. Çinli insanlar". Bu alaycı geliyor ama doğru. Medya, az gelişmiş ülkelerde meydana gelen trajedileri nadiren rapor ediyor. Fakat eğer varlıklı bir Avrupa ülkesinde çöküş gibi bir kaza gibi bir kazaya bağlıysa, trajedi basının dikkatini çekecektir.

6. Açıkçası fabrikasyon

Maalesef, bu hile sadece magazinlerden daha popüler. Bilgi eksikliğinden dolayı, gazeteciler genellikle belirli hikayelerin ayrıntılarını oluşturuyorlar ya da sadece söylentilerle besleniyorlar.

Bu tür cümleler “kaynaklar hakkında” ya da “bilim adamlarının tavsiye ettiği” gibi tehlikelere işaret ediyor. Eğer yazar veya güvenilir bir kaynak yoksa (kanıt), o zaman argümanlar muhtemelen gerçek değildir . Sadece tek bir amaca hizmet ediyorlar: hikayeyi daha inandırıcı kılmak.

Tabii ki, bütün bunlar medyayı görmezden gelip kimseye güvenmemeniz gerektiği anlamına gelmez. Sadece bir yetişkin kişinin açık bir akıl yürütmesinin, eleştirel düşünebilmesinin, duygulara boyun eğmemesinin ve her zaman gerçekleri kontrol etmenin ne kadar önemli olduğunu size hatırlatmak isteriz. Bugünün medyası hakkında ne düşünüyorsun?

Fotoğraf kredisini önizleme pikabu

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin