8 İlk Yardım Efsaneleri Unutmuştumuz Yüksek Zaman

0
1097

8 İlk Yardım Efsaneleri Unuttuğumuz Yüksek Zaman

Ebeveynlerimiz, okul öğretmenlerimiz ve internette çocukluktan beri ilk yardımları bize anlatıyorlar. Tüm bu tavsiyeler arasında, hakikatin nerede olduğunu ve yalanların nerede olduğunu anlamak zordur. Bu bilgi, birilerine hayatlarına mal olabilir, bu yüzden insanlara ve asla yapmamanız gereken şeylere nasıl yardım edeceğinizi anlamanız gerekir.

baglandirek.com en yaygın ilk yardım hatalarından birkaçını topladı. asla yapılmaması gereken şeyler. Umuyoruz ki, ne de sizin, bu becerilerin gerekli olduğu bir durumda olamayacağız, ama yine de onları bilmelisiniz. Her ihtimale karşı.

Efsane № 8. Yağı bir yanmaya koymalısınız.

Büyükbabamız bunu bize öğretti, ama doktorlar bu efsaneyi uzun zaman önce onaylamadılar. Yağ ve merhemler bir film oluşturur ve yanıkların iyileşmesine izin vermez. İyileşme sürecini hızlandırmak için, yanmış olan noktayı 15-20 dakika soğuk suya koymalı ve yarayı kurumaya bırakmalısınız. Yanığa özel ilaç koyabilirsiniz, ama ertesi güne kadar beklemelisiniz.

Efsane № 7. En önemli şey bir turnike yapmaktır ve nasıl olduğu önemli değildir.

Kan kaybetmesi nedeniyle, daha fazla insanın kötü turnuvalardan dolayı öldüğü doğru olabilir. En sık rastlanan hata, turnikeyi cildin üzerine koymaktır. Bunu asla yapmamalısınız çünkü bu cilde ciddi şekilde zarar verebilir. İkinci hata ise çok uzun bir süre turnike koymasıdır. En az bir saat, hatta daha da iyisi, her 20 dakikada bir kan dolaşımına izin vermek için turnike gevşetilmelidir. Bunu yapmazsanız, uzvunun kesilmesi gerekebilir.

Efsane car 6. Bir insanı trafik kazasında yaralanan yoldan ayırın.

Bunu asla yapmayın çünkü yaralı kişi omurilik yaralanmasına sahip olabilir. Herhangi bir hareket, bir sakatlığa veya hatta ölüme yol açabilir. Bu durumda, bir ambulans çağırmalı ve diğer sürücülere engelleri çok uzaklardan görebilmelerini sağlamak için etrafına bir şeyler koymalıydınız.

Efsane 5. Bir ateli yerleştirmek için, uzuvu ve bağı düzeltmeniz gerekir. Bir çubuk için

Kırık bacaklarda asla düzeltmemelisiniz. Yapmanız gereken en yakın iki eklemi hareketsiz kılmaktır. Ve sonra, splint'i yaralı kişinin uzuvu düzeltmek zorunda kalmayacağı şekilde takın.

Efsane first 4. İlk yardım çantasındaki ilaçlar işleri daha da kötüleştirmez.

Bir kişi bilinçsiz ise, genellikle aldıkları bir şey olsa bile, onlara herhangi bir ilaç veremezsiniz. Her insan farklıdır ve en zararsız haplara bile alerjisi olabilir. Bir doktor gelene kadar bekleyin ve haplar olmadan yardım etmeye çalışın.

Efsane Alco 3. Alkol anestezi olarak kullanılabilir.

Anestezi olarak alkol kullanmak, iyi yayılmış bir efsanedir. Alkol kanı daha sıvı hale getirir ve sadece kanamayı yoğunlaştırır. Cerrahların 18. ve 19. yüzyıllarda hastalarına verdikleri alkol, birçok ölüm sebebiydi. Ayrıca, sert likör zayıflamış vücudun sarhoşluğuna neden olur ve tıbbi anestezinin etkisini azaltır.

Efsane someone 2. Birisi bilincini kaybederse, onları mümkün olduğunca hızlı bir şekilde duyularına geri getirmelisiniz.

Bu tamamen yanlış. Bayılma, vücudun savunma mekanizması ve bir tür dinlenme. Genellikle 1-5 dakika sürer. Bir kişinin yüzüne su döktüğünde veya yanaklara tokat atarsanız, durumu daha da kötüleştirebilir ve hatta kişiyi komaya yönlendirebilirsiniz. Bir kişi bayıldığında, bacaklarını yukarı kaldırmalı ve yaklaşık 5 dakika beklemelisiniz. Kişi duyularına gelmezse, bir ambulans çağırın ve kişiyi kendi dillerinde yutmayacak şekilde yuvarlayın.

Efsane 1. Ne yapması önemli değil.

Ne kadar hüzünlü olursa olsun, her zaman yardım etmemelisiniz. Öncelikle, tehlikede olmadığından emin olmalısın. Tehlikede iseniz, durumu güvenli hale getirmeniz gerekir. Güvenli hale getiremezseniz, tehlikeli alandan çıkın ve profesyonel bir kurtarma ekibi arayın.

Bonus: derme çatma dikişler nasıl yapılır

Eğer bir yara derin ve dikiş gerekli ve en yakın doktor mil ise uzakta, doğaçlama yapabilir ve bazı dikişleri kendiniz yapabilirsiniz. Bunu yapmak için ince şeritlere bir bant yardımını kesin ve ortada döndürün. Bundan sonra, yaranın kenarlarını parmaklarınızla sıkın ve dikişler gibi bant yardım şeritleriyle sabitleyin. Hala bir doktora görünmelisiniz, ama kanama durmalı ve şansı yok. Hiçbir yara izi olmayacak.

Herhangi bir ilk yardım veya efsane biliyor musunuz? Onları bizimle paylaşın, çünkü birilerinin hayatını kurtarabilirler.

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin